"Pohyb je naděje."
Fyzioterapeut je v intenzivním kontaktu s nemocnými s pokročilým, život limitujícím onemocněním interním, neurologickým, onkologickým, pečuje o nemocné po operačních výkonech, úrazech, o nemocné se selhávajícími životními funkcemi, o geriatricky nemocné. Fyzioterapeuti umí vracet pohyb, nemocní od nich mají velká očekávání k získání nezávislosti a kladou těžké otázky o prognóze svého stavu: „Co mě čeká? Co se mnou bude? Nebudu přítěží? Umřu?“ Mnozí z vás říkají, že nejsou připraveni na zahájení tak otevřeného rozhovoru s nemocným. Nikdo vás to neučil.
Téma konce života bylo a je tabu i ve společnosti. Znalosti a dovednosti paliativní medicíny vám mohou pomoci tyto situace zvládat a poskytovat lepší péči nemocným. Paliativní péče není přitom pouze krizová intervence v závěru života, její integrace v dřívějších fázích léčebného procesu závažných onemocnění přináší užitek nemocným, pečujícím, ale i vám fyzioterapeutům. A to je zásadní. Téma je vysoce aktuální s ohledem na prodlužování věku populace. Potřeba profesionální komunikace pracovníků ve zdravotnictví plyne z řady odborných doporučení.
Kurz je určen pro fyzioterapeuty, má souhlasné stanovisko UNIFY ČR se zařazením do postgraduálních školících akcí garantovaných Unií fyzioterapeutů ČR.
„Ráda bych Vás pozvala na kurz, který má nemalou ambici: společně najít klíč ke snazší komunikaci s nemocným se závažným onemocněním. Z kurzu si odvezete sadu doporučení pro každodenní praxi, a to nejen pro nemocné na konci života. Jak zareagovat, pokud nemocný sedí zamyšleně a není ochoten komunikovat, pláče, vyslovuje nereálná přání nebo se otevřeně ptá? Společně popřemýšlíme nad tím, jaké otázky si nemocný klade, čeho se obává a s čím mu můžeme pomoci. Budeme se učit naslouchat, zvládat vlastní reakce na tyto náročné situace, budeme diskutovat, pracovat ve skupinách, rozebírat kazuistiky nemocných i hrát role, pracovat se sebereflexí.“
Místo konání:
Školící pracoviště: Fyziomed, s.r.o.
Fyziomed s.r.o., Horní lán 445/1, Olomouc 783 01
Odborný garant:
MUDr. Renata Urbanová, Ph.D.
Pro koho je akce určena:
fyzioterapeuti
Cena kurzu:
7 900 kč + DPH, cena zahrnuje občerstvení formou dopolední a odpolední svačiny, nápoje nealkoholické a kávu nebo čaj
Storno poplatek - v případě zrušení účasti před zahájením kurzu
30 – 7 dní 60 %
7 – 0 dní 100 %
Způsob zrušení účasti pouze mailem renata.urbanova@fyziomed.cz.
Program kurzu
Úkoly před zahájením kurzu:
Shlédněte film, dokument společnosti ALSA s názvem „Naděje až do konce“
Připravte si případ (kazuistiku) nemocného s limitovanou prognózou, kde jste byli součástí péče (z vaší praxe nebo rodiny), osud nemocného se vás zasáhl, něčím oslovil. Jaké otázky jste si přitom kladli, co pro vás bylo nejtěžší?
Sobota – 8.00–18.00
(přestávky 9.30–9.45, 12.00–13.00 teoretická část, 15.30–15.45 – praktická část)
Představení a seznámení účastníků
Diskuze nad filmem „Naděje až do konce“
Definice paliativní péče, kvalita života, základní etické principy, organizace paliativní péče v České republice, historie
Trajektorie onemocnění (odlišnosti u onkologických, interních, geriatrických pacientů, problematika intenzivní péče, traumat, neurologických onemocnění a CMP)
S jakou představou o kurzu přijíždíte, jaké dovednosti byste si chtěli odvézt. Definice vašich komunikačně obtížných situací.
Co by měl fyzioterapeut umět nabídnout nemocnému s limitovanou prognózou v paliativní péči (mezinárodní doporučení)
Zjišťovací otázky a „hodnotová anamnéza“.
Jak funguje emoce, práce s tichem a empatie.
Pravidla pro komunikaci závažných zpráv. Protokoly SPIKES, REMAP, mobilní aplikace Care Talk. Fyzioterapeut má omezené kompetence, nesděluje závažnou zprávu ani prognózu, může být ale prostředníkem k zahájení takového rozhovoru.
Jak reagovat na obtížné otázky? Jak komunikovat s rodinou?
Shrnutí: úkoly fyzioterapeuta v paliativní péči, v komunikaci
Neděle – 8.00–16.00
(přestávky 9.30–9.45, 12.00–13.00, 14.30–14.45 – praktická část)
Praktická část – nácvik (práce ve skupině, hry, hraní rolí)
Prezentace a rozbor připravených kazuistik. Jaké otázky si nemocný klade? Čeho se obává? S čím můžeme pomoci?
Definujme si obtížné komunikační situace
Nácvik strukturovaných rozhovorů s nemocným, rodinou, sdělení nepříznivé zprávy - SPIKE a REPAM, pomocné automatické věty. Naslouchání a empatie.
Nácvik „týmové spolupráce“ – pochopení rolí členů týmu: lékař, sestra, psycholog, fyzioterapeut, kaplan a sociální pracovník.
Termíny kurzu
Duben 2025
Místo: | Fyziomed s.r.o., Horní lán 445/1, Olomouc 783 01 |
Přednášející: | PhDr. ThLic. Mgr. Marta Hošťálková, Th.D., Ph.D., Mgr. Růžena Zádrapová |
Garant: | MUDr. Renata Urbanová, Ph.D. |
Termíny: | 5. – 6. 4. 2025 |